Kepenk Nedir?

Kepenk Nedir

Kepenk Nedir?

Kepenkler, ofis, dükkan, depo veya garajlarda güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan, sac, demir veya alüminyumdan imal edilen ve dikey çalışan kapı modelidir.

Otomatik kepenkler teknolojinin gelişmesiyle birlikte eski tip kepenklerin yerini almaya başlamıştır ve İnsan gücüne ihtiyaç duymadan çalışan sistemlerdir.

İçerdiği özellikleri sıralamak istersek;

  • Demir, sac, alüminyum veya metalden olabilmektedir.
  • Özellikle hırsızlara karşı iyi bir koruma sağladığı için birçok fabrika, iş yeri ve ev sahibi tarafından tercih edilmektedir.
  • Uzaktan kumanda veya duvara monte edilen butonlar aracılığı ile kontrol edilebilmektedir.
  • Otomatik kapanma/açılma ayarı ile ekstra olarak rahatlık sunmaktadır.

Eski tip kepenkler, iş yeri sahiplerine oldukça zor bir kullanım sağlıyordu. Gelişmiş otomasyon teknolojisiyle yenilenmiş olan otomatik kepenklerin kullanımı oldukça kolay hale gelmiştir.

Kepenk Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan 5 adet kepenk çeşidi mevcuttur. Bunları kullanım amacına ve mekanizma özelliklerine göre incelemek mümkündür.

  1. Manuel kepenk sistemleri
  2. Elektrikli otomatik kepenk,
  3. Motorlu otomatik kepenk,
  4. Evlerde kullanılan manuel ve otomatik kepenkler,
  5. Garajlarda kullanılan manuel ve otomatik kepenkler,
  6. Sanayi tipi manuel ve otomatik kepenkler.

Otomatik kepenk sistemlerinin günümüzde kullanılan modelleri bunlardır. Kepenkler kullanım amaçlarına göre değişebilmektedir.

Otomatik Kepenk Nasıl Kullanılır?

Otomatik kepenklerin kullanım ömrünü uzatmak için dikkatli kullanılmalı ve rutin bir düzende bakım ve onarım yaptırılması gerekmektedir.

Eğer bir kepenk gereğinden fazla kullanılıyorsa, sık sık arıza ve problem yaratabilmektedir.

Bu tür arızaların olmasını engellemek için dikkatli kullanım ve bakımlarına dikkat edilmelidir.

Firmamız, en kaliteli malzemeler ve işlerinde profesyonel ustalarıyla birlikte sizlere bakım, onarım ve tamir hizmeti vermektedir.

Otomatik kepenk fiyatları ve montajı için bizlere ulaşabilir, kurumsal yapımız ve güvenilir hizmetimizden faydalanabilirsiniz.